DERGİMİZ
Etkinlik Takvimi
Bültenimize Abone Olun8 + 7 = ?
ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

NUTUK'DA ATATÜRK'ÜN ANLATIMI İLE BÜYÜK TAAARRUZ

 

   Her evresiyle düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu savaş, Türk ordusunun, Türk subay ve komutanlarının, yüksek güçlerini ve kahramanlığını tarihte bir daha saptayan ulu bir yapıttır.

   Bu eser, Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz anıtıdır. Bu yapıtı yaratan bir milletin çocuğu, bir ordunun Başkomutanı olduğumdan, sonsuza değin mutluyum.

Büyük Millet Meclisi Başkanı Başkomutan Mustafa Kemal 

 

 

 

 Zafer Bayramı, ilk kez 30 Ağustos 1923 tarihinde İzmir, Ankara, Kahramanmaraş, Denizli ve Afyonkarahisar gibi şehirlerde kutlanmıştır. 30 Ağustos’un Zafer Bayramı olarak ilan edilmesi ise Mayıs 1935’de olmuştur. 

   Büyük Türk Milleti açısından, 30 Ağustos Zafer Bayramının önemi büyüktür. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk Cumhuriyeti’nin ulusal bayramı olan Zafer Bayramı, her sene 30 Ağustos'ta büyük bir coşku, gurur ve heyecanla kutlanır.

   30 Ağustos Zafer Bayramı, sadece 26 Ağustos 1922 yılında başlayıp 30 Ağustos 1922 tarihine kadar Dumlupınar’da devam eden ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde zaferle sonuçlanan Büyük Taaruz’u (Başkomutanlık Meydan Muharebesi) anmak için değil, Türk Milletinin gelecek ve bağımsızlık için verdiği eşsiz mücadelenin, dayanışmanın ve hiçbir zaman egemenliğinden ödün vermeyeceğinin ve bu irade ve azmin temsili olarak kutlanmaktadır.

   Böyle bir günde 1922 ruhunu taşıyan bizler aynı kararlılık ve güçle diyoruz ki; bundan ders çıkarmasını başaramayan gafiller! Sizin için sonuç geçmişten geleceğe nesiller boyunca değişmeyecektir. ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.

1883 kez okundu
30.08.2021

Yorumlar